вторник, 19 септември 2017 г.

10. Континенталния дрейф

Теорията на континенталния дрейф е предложена още през далечната 1500 година. Тя гласи, че континентите се отдалечават един от друг в океана. По-късно теорията бива разширена и превърната в теорията на тектоника на плочите. Предположението е, че тектоничните плочи на дъното на океана бавно се придвижват и разделят континентите. Така те създават океаните във времеви период от милиони години.



Мистерията в случая се крие в това, че не е ясно какво всъщност е задвижило целия процес. И има множество научни изследвания, които сочат, че е малко вероятно тази теория да обяснява напълно феномена.В теорията има много неясноти и има налични данни, които и противоречат. Затова някои учени дори твърдят, че процесът може да е протекъл много по-бързо. И да е бил задвижен от катаклизъм като например наводнение.



9. Изчезването на мегафауната
Някога на земята е имало множество големи животни като мамутите и оцелелите и до днес слонове. Тези животни се наричат мегафауна. Почти цялата мегафауна е изчезнала в рамките на няколко десетки хиляди години. И учените все още не могат да докажат със сигурност, каква е била причината за това измиране.



Има два основни отговора, които се предлагат, но нито един за сега не е подкрепен от задоволителни доказателства. Единият – прекомерното ловуване от страна на хората и вторият – промени в климата. Мистерията в крайна сметка остава. И е възможно никога да не бъде разгадана напълно.



8. Ефектът на Мпемба
Ефектът на Мпемба е названието на свойството на водата да замръзва по-бързо, когато ври, отколкото когато е студена. Първите записани наблюдения на този ефект датират още от Древна Гърция. Но науката все още не е постигнала консенсус относно това на какво се дължи. През 1969 година танзанийският учен Ерасто Мпемба е доказал, че ефектът съществува наистина. Но учените до ден днешен не могат да го обяснят убедително.



Има множество възможни обяснения, които често си противоречат и произтичат от коренно различни експерименти. По всяка вероятност обаче, науката рано или късно ще успее да изследва този феномен достатъчно сериозно, за да може да го обясни убедително.



7. Скоростта на светлината
Прието е, че нищо не може да се движи по-бързо от скоростта на светлината. И все пак остават доста мистерии и загадки, съчетани с доза несигурност и неизвестност. Излизат все повече данни, които сочат, че е възможно тази теория да е грешна.



Според някои изследвания, тъмната енергия във Вселената се движи все по-бързо и по-бързо с напредването на времето. Освен това, ако теорията за големия взрив е вярна, в даден момент Вселената би трябвало да се е разширявала със скорост, по-висока от тази на светлината. За сега тази мистерия остава неразрешена. Но науката уверено върви към събиране на повече данни по въпроса и неминуемо ще достигне до неговото разплитане.



6. Земетресенията
Звучи доста странно, но ние все още не знаем какво точно се случва на нашата собствена планета точно под краката ни. Експертите могат да обяснят точно къде е започнало дадено земетресение и кои разломи са свързани с него, и дори биха могли да предскажат колкото дълго ще продължат вторичните трусове. Но истината е, че те съвсем не са сигурни какво се случва под земята по време на земетресение. Природата и поведението на силите, които държат разломите неподвижни и изведнъж поддават все още са неизвестни.



Въпросът с триенето и плъзгането е един от най-фундаменталните проблеми на науките, свързани със Земята. Науката се опитва да разшифрова тази загадки и да проумее физическите закони, които управляват този феномен, но истината е, че земетресенията и до ден днешен си остават загадка.



5. Лунната илюзия
Лунната илюзия съществува от древни времена и е била забелязана както от Аристотел и древните гърци, така и в древен Китай. Илюзията се състои в това, че луната излгежда значително по-голяма, когато се намира по-ниско в небето и по-близо до хоризонта. През годините са предлагани голямо количество обяснения на този феномен, но нито едно от тях не е било потвърдено.



Предлагани са обяснения твърдящи, че атмосферата действа като леща, както и други физични ефекти или че тя се дължи на начина, по който мозъкът ни интерпретира размерите на даден обект, но в крайна сметка във всички са намирани противоречия и неточности.



Хубавото в случая е, че каквато и да е причината, резултатът при всяко положение е свързан с доста впечатляващи снимки.



4. Гравитацията
Човек би очаквал, че нещо толкова „земно“ отдавна ще ни е ясно. Не беше ли гравитацията нещо, което Нютон е обяснил много отдавна след като го е цапнала ябълка по главата?



Всъщност не. Въпреки че я усещаме всеки ден, гравитацията всъщност е най-слабата сила, която познаваме, а на всичкото отгоре стандартния модел на физиката чисто и просто не може да обясни как всъщност работи. Гравитацията всъщност е толкова слаба, че гравитационното поле произведено от цялата ни планета може да бъде преодоляно от една нищо и никаква муха с почти прозрачни крила.



Истината е, че гравитацията е толкова слаба, че за сега за физиците е невъзможно да я обяснят с теорията, с която обясняват всички други сили. Например отблъскването между два положително заредени протона е 1036 (1 със 36 нули!) пъти по-силно от колкото гравитацията между тях.



Някой теоретици смятат, че предстои да открием изключително малки частици без маса, наречени гравитони, които изграждат гравитационните полета. Това, което не знаят е как и дали. А до тогава гравитацията ще си остане съвсем ясно осезаемо нещо, с което сме свикнали, но което технически не можем да обясним.



3. Къде е останалата част на Вселената?
Със сигурност е доста неприятно да се опитваш да изучиш нещо при условие, че по-голямата част от него липсва. Е, повечето физици и космолози са съвсем наясно с това усещане, тъй като такъв е случаят с цялата ни Вселена.



Това е проблем с който физиците са се сблъскали още преди 75 години. Наблюдавайки клъстър с галактики, те забелязали, че гравитационните му сили са много по-големи от тези на звездите, които виждаме в него. И до ден днешен, ние можем с точност да предвидим движението на Слънцето и планетите, на база на техните маси, но погледнем ли по-далеч, ние неизменно виждаме аномалии.



В крайна сметка учените са стигнали до извода, че във Вселената освен материята с която сме свикнали, има и голямо количество тъмна материя, която има гравитация, но не си взаимодейства със светлината, което не ни позволява да я видим. По-всичко личи, че тази тъмна материя съществува, но ние все още не сме успели да я засечем или изучим по какъвто и да било начин и за сега тя си остава пълна мистерия. Смята се, че тя е изградено от частици подобни на неутриното, но с много по-голяма маса.



На всичкото отгоре огромното количество материя не е единственото нещо, което липсва във Вселената. Както знаем, Вселената се разширява и галактиките в нея постоянно се отдалечават. Озадачаващото в случая е, че скоростта, с която това се случва постоянно се увеличава.



Единственото обяснение, което учените имат за това явление е, че има още нещо във Вселената, което не виждаме. Това е тази странна анти-гравитация, която кара галактиките да се отблъскват една от друга – тъмната енергия. Освен, че не виждаме 22% от масата във Вселената, ние не виждаме и не можем да си обясним и огромните 74% от цялата енергия.



2. Зараждането на живота
Науката разгадава все повече и повече за това как работят живите организми и вече сме стигнали до там, че можем да променяме генетичния материал на различни организми, или дори да върнем към живот някой изчезнали животински видове. Но колкото и добре да разбираме живота, който виждаме пред себе си, ние си оставаме буквално на тъмно за неговото зараждане.



За сега науката има само и единствено теории за това как се е стигнало да появата на първия жив организъм. Най-разпространената теория е, че животът се е зародил случайно при комбинирането на различни органични съединения във океана на ранната Земя. Според теорията на панспермията обаче, живота може да се е появил на Земята от другаде, например от Космоса.



Която и теория да се окаже вярна, едно е сигурно – науката все още е сравнително далеч от това да успее да обясни процесът, при който от неживи органични вещества, се появява нещо живо.



Освен този огромен въпрос без отговор, все повече учени си задават въпроса дали знаем всичко за процесите, които тласкат еволюцията. Въпреки, че процесът на естествен подбор е широко приет в научните среди и една от теориите, които са издържали най-много тестове и експерименти, много биолози си задават въпроса дали той е способен да създаде цялото многообразие, което виждаме около себе си, или успоредно с него действа и други двигател на еволюцията.



1. Началото на Вселената
На първо място може да бъде само един въпрос, който предхожда всички останали – как е започнало всичко? Най-голямата мистерия, за която науката все още няма твърд отговор е – как точно се е зародила Вселената.Теорията за Големия взрив гласи, че всичко е започнало преди 13.7 милиарда години в пространство по-малко от точката в края на това изречение.



След това в рамките на миг тази точка съдържаща времето и пространството се разширила до космически размери. Как точно се е осъществил този процес или какво го е задвижило, остава една от най-големите загадки и мистерии на съвременната наука.



В крайна сметка теорията за Големия взрив е най-разпространената от множество теории, някои от които твърдят, че Вселената няма възраст и циклично се разширява и стеснява или, че Вселената в която се намираме е една от много вселени, които се формират, когато огромни енергийни мембрани се сблъскват. Едно обаче е ясно – за сега въпросите са значително повече от отговорите, което прави всички тези мистерии още по-интересни и привлекателни.



Инфо: svetovnizagadki.com
РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 Comments:

Публикуване на коментар

ПОПУЛЯРНИ

ПОСЕТИТЕЛИ ГЛЕДАТ В МОМЕНТА

Архив на сайта